Co je tepelné čerpadlo?

tepelna-cerpadla-pacinstal-51
Stručně řečeno, tepelné čerpadlo je stroj, který čerpá teplo z jednoho místa na jiné. Obvykle je to z chladnějšího místa na teplejší.
Princip tepelného čerpadla je základem řady strojů a zařízení:

  • chladnička a mraznička
  • klimatizace
  • některé druhy vytápění

Charakteristikou tepelných čerpadel je jejich relativně omezený výkon, pokud mají zároveň zůstat ekonomická. Ještě před několika lety byla drtivá většina novostaveb energeticky až dvakrát náročnější na vytápění. S příchodem nových materiálů, zateplovacích technologií, úspornějších systémů hospodaření s teplem a především nástupem nízkoenergetických staveb dnes potřebují budovy ke svému provozu mnohem méně tepla než v minulosti.

tepelne-cerpadlo-voda-vzduch

Technologie současných tepelných čerpadel sice zůstává od jejich objevu takřka stejná (princip je znám přes sto let), ale je možné navrhovat mnohem menší a levnější zařízení, jež dokážou běžný dům bez problémů zásobit. Navíc se stoupajícími cenami alternativních zdrojů energie role těchto zařízení díky znatelné návratnosti investic roste.

Dnes je tepelným čerpadlem vybavena takřka každá desátá novostavba.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda dokáže pokrýt většinu nároků na vytápění. Pro potřeby špiček při velmi nízkých teplotách je však potřeba doplňkový zdroj. Tím může být váš stávající kotel, krbová vložka, solární panely. Nebo je tento doplňkový zdroj součástí zvoleného systému. S výběrem vhodného typu tepelného čerpadla Vám rádi pomohou naši odborníci. Máte-li zájem o bezplatné poradenství, neváhejte nás prosím kontaktovat.

Nejčastěji se používají tato tepelná čerpadla:

  • Tepelné čerpadlo země/voda
  • Tepelné čerpadlo vzduch/voda

Chcete se dozvědět více? Pokračujte na stránku Více o tepelných čerpadlechtepelna-cerpadla-pacinstal-52